Co přinesla první půlka roku 2024
Jaké novinky se na naší RPG scéně objevily v první části letošního roku.
Máme za sebou skoro půlku roku, tak si pojďme – ještě než se rozjedeme za prázdninami a dovolenými – dát další z našich občasných přehledů toho, co se na naší RPG scéně v poslední době objevilo. Loňský rok byl hojný a působil dojmem, že zažíváme zlatou éru publikací v češtině, letošek se zatím vyvíjí neméně slibně.
Mytago hrne jedno fantasy dobrodružství za druhým
Mytago nadále zůstává nejčinorodějším českým vydavatelem. Sem tam zazní stesky, „proč Skaven vydává pořád jenom fantasy“. Ze zákulisí sice tušíme, že tyhle obavy by měly už brzy být rozptýleny, ale prozatím se Mytago stereotypům nevzpírá.
Hned zkraje roku vydalo Pravidla pro rychlý start se hrou Dungeon Crawl Classics (DCC). 50stránkový sešit kromě zjednodušených pravidel hry obsahuje i dvě ukázková dobrodružství. Nabídka připravených scénářů se rozrostla o chvíli později vydáním staronových překladů Plavci po bezhvězdném moři a Zkáza divošských králů. DCC je nevážná hra v duchu klasické fantasy, orientovaná na zběsilou akci a napodobování brakové fantastiky. Vydáním úvodních pravidel a dobrodružství si ji můžou vyzkoušet i domácí fanoušci lačnící po dobrodružství, tak doufejme, že cesta k překladu plných pravidel (500 stran) nebude příliš trnitá.
Nových dobrodružství se dočkaly i dříve vydané fantasy hry od Mytaga:
Pro Zapovězené země vyšla Krypta melifikovaného mága, sborník čtyř menších dobrodružství od různých tvůrců z oldschoolové scény.
A pro Old-School Essentials se ediční řada Knihovnička old schoolu rozrostla o další dobrodružství, Ve stínu Božského města, které vás zavede do katakomb pod renesančně laděným městem se znesvářenými rody.
Myšičková hra Mausritter získala nový Bestiář, což je překlad drobného, 12stránkového fanouškovského doplňku s popisem a statistikami nových zvířat a jiných tvorů.
Ale asi největší novinkou od Mytaga je překlad hry Into the Odd, česky nazvané Do podivna. Jde o steampunkově laděnou hru zasazenou do průmyslového města Bastion, do jehož rozsáhlého podzemí vyrážejí hráči na nebezpečné expedice, jejichž cílem je ukořistit záhadné magicko-technologické artefakty. Into the Odd / Do podivna se ve světě stala celkem vlivnou hrou na scéně minimalistických OSR her, které si libují v jednoduchých pravidlech a pestrých náhodných efektech. (Právě od ní se odvíjí už dříve vydaný Mausritter.)
… a další fantasy dobrodružství ke stažení
Tím jsme vyčerpali fyzické produkty, ale další fantasy dobrodružství vznikla v elektronické podobě.
Výrazná hra domácí scény, Dračí Hlídka, má volnější období. Koncem roku se proslýchalo, že se blíží vydání dalšího fyzického „kompendia“, tj. sborníku dobrodružství a dalších doplňků, ale zřejmě se to protahuje. Každopádně autoři vydali aspoň Andalón, další ze svých turnajových dobrodružství, kterými hru prezentují na conech.
Původně turnajové je i dobrodružství Přítmí v Temnotě, kterým se prezentovala jiná česká fantasy hra* Jeskyně a draci na jiném conu, konkrétně na Focus Rollu.
A vyčerpávající přehled fantasy dobrodružství zakončuje Návrat do Chrámu živelného zla. Pokud vám to zní povědomě, tak vězte, že jde o fanouškovský překlad 200stránkové kampaně Return to the Temple of Elemental Evil, která je remakem jiné, slavnější kampaně od Garyho Gygaxe a kterou Chrochta nejenže převedl do češtiny, ale taky zkonvertoval z třetí edice D&D do novější tříapůlté.
*Kolik vlastně máme fantasy her?
Tvůrčí (sebe)výzvy Svitků Hrdinů
Nord, autor vznikající fantasy hry Svitky hrdinů, má v oblibě všelijaké tvůrčí výzvy. Letos stihl už dvě – v obou případech předkládá výzvu sám sobě a jejím předmětem je pravidelné vymýšlení drobných doplňků a nápadů. Jeho sborník Podivuhodná setkání na cestách tak přináší řadu… ehm… podivuhodných setkání na cestách, zatímco Pytel plný zápletek přináší… ehm… jednostránkové zápletky a náměty na dobrodružství. Přestože jsou oba doplňky formálně vzato určené pro Svitky hrdinů, ve skutečnosti jsou vlastně bezsystémové, neobsahují žádná pravidla a dají se využít i v jiných hrách.
A další!
Na závěr ještě pár drobností, kterým nedokážu vymyslet oddíl s větším povídáním:
Archimedesfort přinesl překlad jednostránkové hříčky Bardi a balady, ve které můžete naplnit své zvrhlé choutky a zahrát si barda. Všichni hrajou barda
Krčmelound přeložil jinou stručnou hříčku DURF, což je další minimalistická hra z OSR scény. (A další, která vychází mimo jiné z hry Into the Odd / Do podivna, zmíněné o kousek výš. Minimalistická OSR scéna je had Uroboros, který žere vlastní ocas.)
A pochopitelně nechybí Void, jehož bohatá ediční řada pokračuje dvacátým sedmým rozšířením nazvaným Zuřící bohové 2.0.
To je všechno!
… za posledních pět měsíců. Jestli jsem něco vynechal, dejte vědět. Jinak si užijte léto a těšte se na podzim, kdy začnou vydavatelé vypouštět předvánoční bomby.
Nezapomeňte nás odebírat tlačítkem dole. Zapojte se do diskuzí. A hodnoťte herní tituly v Databázi RPG Fóra.